GRUPLA ZAYIFLAMA EĞİTİMLERİ

e-Posta Yazdır PDF

Prensipte, kilo kontrolü basittir. Enerji girdisini ve enerji harcamasını uzun vadede dengelemeyi gerektirir. Bu, çoğu kişi için biraz bilinçli çaba gerektirir veya hiç çaba gerektirmez. Kendiliğinden olur. Ancak, fazla kilolu veya obez insanların yaygınlığındaki düzenli artış, kilo kontrolünü pek de kolay yapamayan giderek artan sayıda ve her yaşta insan olduğunu gösteriyor. Bu artışın açıklaması tartışılmaktadır, ama hem enerji alımındaki bir artıştan (yani fazla yeme ve içme) hem de enerji harcamasındaki bir azalmadan (yani az hareketlilik) kaynaklanıyor olması büyük bir olasılık. Bu fenomeni önlemek için insanlar hem başarılı bir uzun vadeli kilo kontrolünde yer alan süreçler hakkında eğitimli olmalı, hem de onları uygulamak için yardım almalıdırlar.

Obezite tedavisinde en önemli ve en ivedi mesele olan tedavi sonrası yeniden kilo kazanımı sorunudur.

 

Biz Obezite de amaçlanan düzeyde kilo kaybının sağlanmasını bir başlangıç tedavisi olarak görmekte, sağlanan kilo kaybının korunmasını ise iyileşmenin devamını sağlayan temel etken olarak tanımlamaktayız. Bu nedenle tedavi protokolümüzü kilo kaybını sağlayan yaklaşımlar ve sağlanan kilo kaybının korunmasını belirleyen terapötik yaklaşımlar olarak şekillendirdik. Çünkü kilo kontrolünün etkili bir biçimde yapılabilmesi ancak bu kontrole engel olan dürtü, düşünce ve davranışların iyi tanımlanabilmesi ile mümkündür.

Kısaca amacımız eğitimlerimiz sonucunda kişileri kendi kendilerinin terapisti yapmaktır.

Eğitim hakkında bilgi:

  • Eğitimler 10–12 kişilik gruplara verilir.
  • Tedavi önceden hazırlanmış bir dizi “ders” olarak sunulur. Bütün grup 1. hafta 1. dersi, 2. hafta 2.dersi vs. alır.
  • Tedavi, katılımcılara kendi özel sorunlarına yönelik genel bir strateji sunan sorun çözme eğitimi içerir.
  • Programda bir terapistler ekibi (bilişsel davranışçı eğitimi almış psikiyatr ve egzersiz ve beslenme üzerine özel eğitim almış bir psikolg) yer alır.
  • Eğitimler 1 yıl sürmektedir. İlk 15 seans haftada bir, sonraki 11 seans 2 haftada bir, sonraki 4 seans 3 haftada bir olacak şekilde yapılacaktır.
  • Bu tedavilerin temel içeriği yemede kendini izleme; yeme ve egzersizle ilgili spesifik davranışsal hedefler koyma; beslenme üzerine dersler; hem yaşam tarzı aktivitesini hem de planlı egzersizi artırma üzerine vurgu yapma; uyaran kontrol tekniklerinin kullanımı; sorun çözme eğitimi; basit bilişsel yeniden yapılandırma ve nüksü önlemedir.
 

Çorlu'da Sağlık

Sizin sorularınız

Hava Durumu

ANKARA

İletişim

Ziyaretçi Sayacı