Vajinismus Tedavisi

e-Posta Yazdır PDF

Sample image

Vajinismusun tedavisinde duyarsızlaştırmayı, kaygıyla baş etmenin geliştirilmesini ve vajinismus hastasının cinsellikle ilgili yaklaşımının geliştirilmesini kullanırız. İlk görüşmede başka bir psikiyatrik rahatsızlık saptanmazsa kişinin genel öyküsü, cinsellikle ilgili öyküsü ve eşiyle ilişkisinin detayları değerlendirilir. Başka bir psikiyatrik rahatsızlık saptanırsa önce onun tedavisi yapılır. Eğer çift bu tedaviye başlamak isterse cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanır. İkisinden de gerekli düzeye gelinmeden cinsel ilişkinin denenmemesi konusunda söz alınır. 

İkinci görüşmede cinsel organlar ve cinsel birliktelikle ilgili bilgilendirme yapılır. Ardından egzersizlere geçilir. Duyarsızlaştırma yaklaşımının temelinde egzersizlerle/alıştırmalarla kişinin cinsel organına girişle ilgili kaygılarının üzerine gidilir. Bu egzersizler parmak kullanılarak yapılır. Alıştırma sırasında tüm kontrol vajinismus hastasındadır. İstediği zaman bırakır, ara verir ya da devam edebilir. Cinsel birleşme alıştırmalarına geçilene kadar parmak alıştırmalarıyla kaygı azaltılır. Bu sırada kişi ilerlediğini gördükçe acı çekeceğiyle, vajinasına herhangi bir şeyin giremeyeceğiyle, çok kanaması olacağıyla ilgili düşünceleri de değişir. Zamanla kendisini cinsel birleşme için hazır hissetmeye başlar ve özgüveni artar. Parmak egzersizleri aşaması 2-3 görüşme sürer ve sıklıkları görüşmelerde belirlenir. 

İstenen düzeye gelindiğinde cinsel birleşme alıştırmalarına geçilir. Cinsel birleşme alıştırmaları da parmak alıştırmaları gibi aşama aşama ilerler ve kadının yaşadığı kaygılar ile düşünceleri üzerinde durulur. Eğer çiftin cinsel ilişkiyi yaşamada cinsel birleşme öncesine ait zorluklar varsa ön sevişme alıştırmaları da tedaviye eklenir.

Vajinismusun tedavi başarısı yüksektir. Beraberinde başka bir psikiyatrik rahatsızlık yoksa yüksek oranda tedavi edilir. Tedavi yaklaşık olarak 2-4 ay sürer, 4-6 görüşme yapılır.

 

Çorlu'da Sağlık

Sizin sorularınız

Hava Durumu

ANKARA

İletişim

Ziyaretçi Sayacı